Jak poprawnie wycenić koszt pokrycia dachowego?

Budowa domu nie należy do najtańszych, natomiast wykonanie pokrycia dachowego to już ostatni etap, by móc wreszcie zamieszkać w swoim wymarzonym domu. W artykule przedstawimy Państwu wszystkie czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli dach jest dopiero wykańczany bądź też konieczne jest przeprowadzenie gruntownej renowacji.


Koszt pokrycia dachowego

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że już w momencie projektowania domu należy podjąć decyzję związaną z pokryciem dachowym. Jego kształt, spady czy wybór materiału przełoży się nam na jego koszt. Przede wszystkim im prostszy dach, tym mniej będzie nas kosztował. Najtańsze będzie pokrycie dachu dwuspadowego, a w przypadku dachów z większą ilością spadów cena, jak i czas realizacji będą sukcesywnie rosnąć.  Przy dachu dwuspadowym można zainwestować w połacie w dużym formacie, np. papa bitumiczna, natomiast przy dachu o większej ilości załamań i spadów warto zainwestować w materiały o mniejszej rozmiarze, np. dachówki ceramiczne. 

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego

Przy wyborze pokrycia dachowego ważne jest przede wszystkim to, jak skomplikowana jest konstrukcja dachu: w tym ilość załamań oraz ich zlokalizowanie. Przy wyborze materiałów na dach ważna jest konsultacja z daną firmą, która będzie wykonywać dla nas dach – dzięki poradom specjalistów upewnimy się, że wybrany materiał rzeczywiście jest odpowiedni.  Dachówki ceramiczne są materiałem uniwersalnym dla dachów o prostej, ale także skomplikowanej budowie. Blachodachówki czy papa bitumiczna występują w większym formacie, co przy dachach o wielu spadach będzie generować marnotrawstwo materiału poprzez ilość generowanych odpadów.

Inne koszty, które należy wziąć pod uwagę 

Przy budowie dachu musimy wziąć pod uwagę inne koszty, czyli materiały izolacyjne, które kładzie się pod poszycie dachu, np. folia izolacyjna. Kolejnym nieodłącznym kosztem jest robocizna; tutaj mamy możliwość wyboru odpowiedniej ekipy remontowo-budowlanej. Koszt robocizny wyznaczony jest czasem na realizację pracy. Tak więc wycena pokrycia dachowego nie należy do najprostszego zadania, wiele czynników wpływa na koszt pokrycia dachowego, ale dzięki optymalizacji kosztów i doborze dobranej ekipie jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki.

Kiedy przychodzi czas na kompleksową wymianę starego pokrycia dachowego?

Wymiana pokrycia bez ingerencji w więźbę jest remontem, więc nie trzeba zgłaszać jej do urzędu, ponieważ nie narusza konstrukcji domu czy budynku. Jeżeli konstruktor oceni, iż więźba jest wystarczająco mocna, by utrzymać nowe pokrycie, możemy je położyć na starym. Można to zastosować na papie, goncie bitumicznym, a czasami na płaskiej blasze. Kolejną możliwością jest położenie blachodachówki z rdzeniem stalowym lub aluminiowym ze względu na ich lekkość. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzamy, ponieważ nie musimy się pozbywać poprzedniego pokrycia.

Jeśli więźba wymaga przerobienia, tutaj potrzebujemy już pozwolenia z urzędu ze względu na ingerencję w konstrukcję, np. dodanie okna dachowego czy daszków. Jeżeli zdecydujemy się na opcję pełnej wymiany na nowe pokrycie, dojdą nam koszty ściągnięcia starego pokrycia i jego utylizacji. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie położyć nowy dach na starym ze względu na wiekowe budownictwo czy dany materiał położony na dachu. Wymiana plus dołożenie elementów to dosyć spory wydatek zależny od użytych materiałów i dodatków.

Prędzej czy później właścicieli domów czeka wymiana lub remont dachu. Jakie czynniki pokazują nam, że nadszedł ten czas? Przeciekanie, uszkodzenia, więźba, która wymaga wymiany lub modernizacji, bądź też wymiana ze względu na kupienie domu z już zniszczoną powierzchnią dachową, ewentualnie dodanie okien dachowych. W tych czasach rynek pozwala nam na różne rozwiązania naszego problemu, duży wybór materiałów dachowych, a przede wszystkim ilość firm zajmujących się wymianą dachów. Przed remontem warto zrobić rozeznanie na rynku, w materiałach i zasięgnąć rady osoby, która się tym zajmuje na co dzień.

Koszt wymiany pokrycia dachowego

Nie da się wskazać jednej ceny. Wymiana, materiały, robocizna – wszystko to wchodzi w całość poniesionych kosztów. Przed przystąpieniem do prac możemy skorzystać z usług firmy, która proponuje darmową wycenę takiego zlecenia. W końcu sami, jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z tematem, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki materiał możemy położyć na naszym dachu ani ocenić, czy nasza więźba wytrzyma wymianę, czy należy ją także wymienić. Potrzebujemy do tego dobrej ekipy i rzetelnej oceny naszego dachu. 

Jak widać wymiana, koszt, sposób wykonania (remont bądź wymiana), rodzaj dachu, wybór dobrej ekipy remontowo-budowlanej, ilość spadów umieszczonych na dachu oraz wybór materiałów – wiele czynników wchodzi w grę przy pokryciu naszego dachu. Na dodatek budowa nowego domu daje nam o wiele więcej możliwości niż wymiana dachu w starym budynku. Nie możemy jednoznacznie określić kosztów, które poniesiemy, bez odpowiedniej konsultacji. Każdy przypadek należy zatem traktować w pełni indywidualnie.