Czym najlepiej ciąć blachodachówkę i blachę trapezową?

Blachodachówka i blacha trapezowa są obecnie jednymi z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Jakimi cechami odznacza się blachodachówka, a jakimi blacha trapezowa? Co wykorzystać do ich cięcia?


Czym jest blachodachówka i blacha trapezowa?

Blachodachówka i blacha trapezowa są pokryciami dachowymi wytwarzanymi z cienkiej blachy, która może być stalowa lub aluminiowa. Za wygląd i wytrzymałość blaszanych pokryć odpowiedzialne są ich powłoki ochronne. Blachodachówka i blacha trapezowa zazwyczaj powlekane są poliestrem lub plastizolem, dzięki którym są odporne na skrajne temperatury oraz złe warunki atmosferyczne. Oba pokrycia wykazują identyczne właściwości, więc wybierając między blachodachówką a blachą trapezową, należy wziąć pod uwagę m.in. parametry budynku czy walory estetyczne. 

Blachodachówka czy blacha trapezowa – co wybrać?

Przewagą blachy trapezowej nad blachodachówką jest przede wszystkim krótszy czas montażu. Blachę trapezową instaluje się łatwiej, co powoduje, że jest ona częściej proponowana przez firmy budowlane. Wybierając blaszane pokrycie dachu, należy pamiętać, że o jego szczelności i wytrzymałości decydować będą głównie jakość blachy oraz solidność wykonania, a nie jego rodzaj. Decydując się zatem na blachodachówkę lub blachę trapezową, trzeba uwzględnić jakość danego materiału, o której świadczy zazwyczaj marka producenta.

Blachodachówka i blacha trapezowa – zalety i wady

Blachodachówka oraz blacha trapezowa odznaczają się takimi samymi właściwościami. Do najważniejszych zalet blach dachowych zalicza się:

  • dużą wytrzymałość na wyładowania atmosferyczne i skrajne temperatury,
  • lekkość pokrycia, co jest ważne w przypadku budynków, które nie mogą być nadmiernie obciążane,
  • łatwość montażu (szczególnie w przypadku blachy trapezowej),
  • brak pochłaniania wilgoci,
  • niski koszt kupna i montażu w porównaniu z innymi pokryciami dachowymi dostępnymi na rynku,
  • szeroką gamę kolorystyczną,
  • możliwość cięcia i malowania materiału.

Pomimo licznych plusów blachodachówki i blachy trapezowe posiadają również swoje wady. Minusem pokryć dachowych jest przede wszystkim hałas, który generowany jest w wyniku opadów deszczu czy gradu. Wspomniana niedogodność jest szczególnie uciążliwa w sytuacji, gdy na poddaszu zlokalizowane są pomieszczenia mieszkalne. Warto jednak pamiętać, że ten efekt można zniwelować poprzez zastosowanie warstwy ocieplenia w postaci wełny mineralnej, która pozwoli na zachowanie izolacji akustycznej.

Cięcie blachodachówki i blachy trapezowej

Pokrycia dachowe z blachy często są sprzedawane w dużych arkuszach, co decyduje o konieczności ich przycinania. Czym można ciąć blachodachówkę i blachę trapezową? Do cięcia obu pokryć używa się nożyc ręcznych oraz nożyc elektrycznych. 

Nożyce ręczne

Ręczne nożyce do blachodachówki i blachy trapezowej nadają się do cienkich arkuszy materiału, jednak nie przetną grubej blachy. Ręczne nożyce są idealne dla osób niemających dużego doświadczenia w cięciu, bowiem umożliwiają całkowitą kontrolę wykonywanej pracy. Obecnie w sklepach budowlanych dostępna jest szeroka gama nożyc ręcznych, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Najczęściej kupowanymi modelami nożyc ręcznych do blachy są:

  • nożyce uniwersalne, dzięki którym można ciąć po prostej i po krzywej, nie są polecane do cięcia po łuku,
  • nożyce kształtowe, pozwalające na wycinanie bardziej skomplikowanych form i dokładne zaokrąglanie,
  • nożyce matrycowe, wyposażone w układ sprężynowy,
  • nożyce dźwigniowe, umożliwiające cięcie grubszych blach niż uniwersalne przy tym samym nakładzie siły,
  • nożyce angielskie, przeznaczone do użytku profesjonalnego.

Wybierając nożyce ręczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie aspekty jak twardość ostrza, krawędź ostrza, rodzaj rękojeści oraz marka producenta. Nożyce ręczne to sprzęty stosunkowo tanie i bardzo uniwersalne, które znajdą zastosowanie w wielu sytuacjach. Ponadto są lekkie i poręczne, a także łatwe w użyciu.

Nożyce elektryczne

Elektryczne nożyce do blachodachówki i blachy trapezowej, z uwagi na swoją wydajność, polecane są do cięcia grubszych blach. Największą mocą dysponują nożyce wibracyjne, zwane też skokowymi. Na rynku dostępne są modele zasilane za pomocą energii elektrycznej lub akumulatora. Nożyce elektryczne nie nagrzewają się w czasie pracy, a więc nie oddziałują negatywnie na właściwości ochronne blachy. Ponadto nie wydzielają szkodliwych substancji i pozwalają na długotrwałą pracę bez konieczności używania siły. Nożyce elektryczne są szczególnie polecane do profesjonalnego używania.

Cięcie blachy – jak to zrobić?

Kiedy już wiemy, czym ciąć blachodachówkę i blachę trapezową, musimy poznać zasady dotyczące tego, jak ciąć blachodachówkę oraz jak ciąć blachę trapezową. Do niniejszych prac niezbędne są grube rękawice ochronne, kombinezon i okulary. Cięcie blachy trapezowej i blachodachówki wymaga odpowiednio ostrego sprzętu, ponieważ użycie tępych nożyc może skutkować zniekształceniami i korozją blachy. Tnąc blachę, trzeba zachować delikatność i precyzję, które pozwolą za zachowanie trwałości i estetyki pokrycia dachowego.