Jak zapewne zauważyliście, większość domów jednorodzinnych ma strome dachy, które wysunięte są poza ściany zewnętrzne. Wiele osób zostawia nieosłonięte krokwie. Jednak Ci, dla których najważniejsza jest estetyka, inwestują w podbitkę dachową. Jaki materiał będzie najlepszy do jej wykonania?

Czym jest podbitka dachowa i jakie spełnia funkcje?

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to po prostu obudowa okapu, układana najczęściej w poprzek okapu. Zwykle możemy się spotkać z podbitkami wykonanymi z blachy, drewna oraz PCV.

Spełnia ona nie tylko funkcję estetyczną. Przede wszystkim chroni i zabezpiecza okap dachu, czyli fragment dachu, wysunięty poza ściany. Okap, podobnie jak dach, narażony jest na działanie silnego wiatru, wody, mrozu czy palącego słońca. Podbitka dachowa zasłania elementy konstrukcyjne, chroniąc je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed owadami czy ptakami, które w tym miejscu lubią urządzać sobie gniazda. Częstymi szkodnikami są również gryzonie, np. kuny domowe. Musimy pamiętać, że bardzo często niszczą one folie dachowe, a nawet styropian, co wpływa na obniżenie właściwości cieplnych tych warstw izolacyjnych.

Jaki materiał na podbitkę dachową?

Przede wszystkim materiał podbitki powinien być dopasowany – zarówno kolorystycznie, jak i stylistycznie – do rodzaju pokrycia dachowego czy pozostałych elementów budynku. Chodzi nam przecież o estetyczne wykończenie, czyli jednolitą kompozycję. Podsufitka nie powinna więc gryźć się z pozostałymi elementami konstrukcji, by nie szpecić budynku.

Podbitka drewniana

Podbitka z drewna pasuje przede wszystkim do klasycznych budynków, a także tych urządzonych w stylu rustykalnym czy typowo wiejskim. Będzie świetnie się komponować, jeśli również stolarkę okienną wykonywaliśmy z drewna. Drewnu nie można z pewnością odmówić estetyki i elegancji. Ponadto odpowiednio zabezpieczone jest odporne na odkształcenia i bardzo wytrzymałe.

Na podbitkę z drewna najlepiej nadaje się drewno krajowe, np. świerk, sosna i modrzew. Wśród tych gatunków na szczególną uwagę zasługuje modrzew, który ma lekko czerwonawy kolor i z pewnością idealnie dopasuje się do czerwonego dachu. Pamiętajmy, że drewno musi być wysuszone i odpowiednio zaimpregnowane. Najlepiej stosować impregnaty czy farby, które chronią przed promieniami UV.

Zaletą drewna na podbitkę jest przede wszystkim jego trwałość. Nawet jeśli za kilka lat wyblaknie, możemy bez problemu je przeszlifować i na nowo nałożyć warstwę farby czy lakieru.

Podbitka z PCV

Za tworzywem sztucznym przemawia przede wszystkim niższa cena oraz szeroka gama kolorystyczna. Coraz więcej osób decyduje się na pokrycie dachowe w nietypowej kolorystyce. Prócz klasycznego brązu czy czerwieni mamy coraz częściej grafit, zieleń, a nawet granat. Podbitka z PCV będzie więc idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych budynków.

Najczęściej podbitka z tworzywa sztucznego występuje jako panele jednowarstwowe lub komorowe. Ich kolor może się utrzymywać przez wiele lat. Prócz klasycznych paneli, mamy do wyboru również drewnopodobne, które mogą być świetną alternatywną dla drewna. Zaletą podbitki z PCV jest odporność na działanie czynników zewnętrznych orz mechanicznych. Panele PVC zwykle nie odkształcają się, a przy tym są lekkie, dlatego mogą być stosowane nawet przy lżejszych konstrukcjach. Jednak zdarza się, że przy bardzo wysokich temperaturach mogą się kurczyć i wypaczać. W przeciwieństwie do drewna, nie wymagana jest tu żadna konserwacja. Musimy jednak pamiętać, że zarysowanej podbitki z tworzywa nie da się naprawić.

Podbitka z blachy

Świetny stosunek ceny do jakości, wytrzymałość oraz szeroka gama kolorystyczna? To musi być podbitka z blachy. Zwykle do tego celu stosuje się blachę płaską lub trapezową, w której wysokość fal nie przekracza 20 mm. Wielu osobom podbitki czy dachy z blachy kojarzą się jedynie z metalicznym, srebrnym kolorem. Jednak zapewne zauważyliście, że dostępna u nas blacha trapezowa oferowana jest w wielu różnych kolorach – od klasycznego brązu, po biel, czerń, zieleń czy granat. Od powłok w połysku, po mat, alucynk czy powłoki drewnopodobne.

Podbitka z blachy trapezowej jest niezwykle trwała, odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz wytrzymała. Nie odkształca się i niestraszne jej nawet niekorzystne warunki atmosferyczne. Będzie to więc inwestycja na lata. Warto jednak pamiętać, by wybierając podbitkę dachową z blachy, postawić na blachę ocynkowaną, która dodatkowo została zabezpieczona powłoką ochronną. Taka podbitka z blachy będzie całkowicie zabezpieczona przed korozją oraz nie wyblaknie z czasem.

Podbitki z blachy bardzo łatwo dopasować do niemal każdego pokrycia dachowego. A dzięki łatwej obróbce, nie będziemy mieć problemów z jej montażem.

Jak widzicie, możliwości wykonania podbitki są bardzo różnorodne. Jeśli szukacie idealnej podbitki z blachy, chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego materiału.

Call Now ButtonZadzwoń teraz