Budowa domu zmierza ku końcowi. Pozostaje tylko zwieńczyć dzieło odpowiednim pokryciem dachowym. Jego niezwykle istotnym elementem jest okap. Pełni on nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Aby jednak spełniał swoje zadania, obróbki blacharskie okapu dachowego muszą być wykonane w odpowiedni sposób. Odpowiedni, czyli jaki? Już spieszymy z odpowiedzią.

Dachy z blachy

Prawidłowo wykonany dach – oczywiście przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów – to inwestycja na lata. Wśród pokryć jednymi z najpopularniejszych są dachy z blachy. Wybieramy je zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych. Dachy z blachy charakteryzuje szczelność i długa żywotność. Mają niewielki ciężar, więc można je zamocować nawet na lekkiej, niezbyt masywnej więźbie dachowej. Do wyboru mamy zarówno blachodachówkę w dużych arkuszach (należy ją zamawiać z wyprzedzeniem) albo na przykład w modułach (które są dostępne od ręki). Montaż jednej i drugiej nie stanowi żadnego problemu i może być wykonany w bardzo krótkim czasie. Ponadto blacha jest bardzo łatwa do pielęgnacji. Właściwie ograniczamy się jedynie do okresowego mycia i ewentualnego malowania. Na jej korzyść przemawia również fakt, że do wyboru mamy niemal całą gamę kolorystyczną. Najpopularniejsze są oczywiście wszelkie odcienie brązu, czerwieni, szarości, a także ciemnej zieleni, granatu i czerni. Poza tym zastosowanie blachy jako pokrycia dachowego jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem – możemy je wykorzystać zarówno w przypadku budynków nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych. Ogromny wybór wzorów z powodzeniem dopasujemy do każdego stylu aranżacyjnego. Dobrze dobrane pokrycie dachowe z blachy podkreśli stylistykę naszego budynku i wyeksponuje jego walory. Na dodatek koszty jego zakupu są stosunkowo niskie.


Z okapem czy bez?

Newralgicznym punktem pokrycia dachowego jest okap dachowy. Czym on właściwie jest? Najprościej mówiąc, to wystająca poza obrys domu dolna część dachu. Wbrew pozorom, jego rola nie ogranicza się wyłącznie do funkcji wizualnej i estetycznej. Wprost przeciwnie! Ma on przede wszystkim chronić ściany zewnętrzne, krawędzie i elewację. Do jego głównych zadań należy bowiem:

– odprowadzanie wody opadowej (deszczu, topniejącego śniegu),

– zabezpieczenie przed wilgocią (na przykład przed zacinającym deszczem),

– ochrona przed promieniami słonecznymi (wnętrze się wolniej nagrzeje i w czasie upałów w domu będzie chłodniej i przyjemniej)

– zdobienie niektórych konstrukcji architektonicznych.

Jaką okap powinien mieć szerokość, aby spełniał te funkcje? Taki o szerokości od 50 do 90 centymetrów w zupełności wystarczy. Oczywiście musi być on dostosowany do ogólnej powierzchni dachu. Niektórzy decydują się na jeszcze większe wysunięcie okapu poza linie murów. Taki zabieg spowoduje, że konstrukcja budynku będzie wydawać się nieco niższa i bardziej rozłożysta. Poza tym może on stanowić zadaszenie nad tarasem czy wejściem do domu. Wysunięte okapy to nawiązanie do tradycyjnego, polskiego budownictwa. Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w domach góralskich. Niektórzy idą o krok dalej i decydują się na okapy mające ponad metr. Oczywiście w takim przypadku wymagają one dodatkowego podparcia, na przykład w postaci słupów czy ozdobnych lub prostych wsporników. Inni z kolei całkowicie rezygnują z okapu dachowego. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w domach energooszczędnych czy budynkach pasywnych. Dlaczego? Bo taki zabieg umożliwia wykorzystanie energii słonecznej do dodatkowego dogrzania domu. Oczywiście coś kosztem czegoś – w takiej sytuacji ani elewacja, ani nawet stolarka okienna nie ma odpowiedniego zabezpieczenia.


Fachowa obróbka

Decydując się na okap należy pamiętać o pozostawieniu szczelin wentylacyjnych pomiędzy membraną a pokryciem dachowym. Oczywiście musimy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć, tak aby nie mieć dzikich lokatorów w postaci ptaków czy owadów. W tym celu najlepiej zastosować siatkę bądź kratkę. Niezwykle istotnymi elementami okapu są obróbki ze specjalnie uformowanej blachy. To właśnie do nich należy kierowanie wody spływającej z dachu do rynien, a także ochrona przed zawilgoceniem górnej części ścian domu. Obróbki okapu tworzone są najczęściej z pasa nadrynnowego i pasa podrynnowego. Pas nadrynnowy ma zabezpieczyć rynnę przed uszkodzeniem. Na dole powinien zostać podgięty na szerokość dwóch centymetrów. W jakim celu? Aby spływająca po nim woda nie dostawała się pod spód. Ważne, aby znalazł się on pod, a nie nad materiałem izolacyjnym połaci. Aby go odpowiednio zamocować, powinniśmy sięgnąć po wkręty samonawiercajace albo gwoździe dekarskie. Pas podrynnowy również ma chronić przestrzeń między rynną a okapem. Przykręca się go wkrętami farmerskimi, które mają podkładki z gumową uszczelką. Wszystko brzmi niezwykle prosto. Jednak to tylko pozory. Prace obróbkowe przy okapach należy wykonać ze szczególną dokładnością. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy nasza wiedza i doświadczenie jest wystarczające, obróbkę blacharską okapu dachowego najlepiej zlecić specjalistycznej firmie.

Call Now ButtonZadzwoń teraz